Przełom: CPI w USA na poziomie 3,2%, cena Bitcoina spadnie?

Dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA za luty są wyższe i wyniosły 3,2%, a cena Bitcoina utrzymuje się na stałym poziomie powyżej 72 tys. dolarów.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Roczna stopa inflacji w USA wyniosła 3,2%, wobec oczekiwanych 3,1%.
  • Prezes JPMorgan Jamie Dimon twierdzi, że Fed powinien wstrzymać się z obniżką stóp procentowych
  • Cena bitcoina pozostaje niestabilna w pobliżu 72 tys. dolarów

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikowało długo oczekiwane dane o inflacji cen konsumpcyjnych (CPI) za luty, które wykazały, że inflacja w USA wzrosła do 3,2%. Inwestorzy kryptowalutowi i giełdowi martwili się, szukając dalszych wskazówek dotyczących obniżek stóp procentowych Fed.

Po szokująco wyższej inflacji CPI w ubiegłym miesiącu na poziomie 3,1%, prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych Fed zostało przesunięte na czerwiec, a eksperci przewidywali nawet obniżki stóp od września. Dane CME FedWatch wskazują na ponad 60% prawdopodobieństwo obniżki stóp o 25 punktów bazowych w czerwcu i kolejne 25 punktów bazowych w lipcu.

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych w lutym

Roczna stopa inflacji w USA wyniosła 3,2%, wobec oczekiwanych 3,1%, czyli więcej niż w styczniu i utrzymując poziomy niewidziane od 2021 roku. Ceny konsumpcyjne wzrosły jednak o 0,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, co stanowi niewielki wzrost z 0,3%, głównie z powodu gwałtownego wzrostu cen benzyny.

Tymczasem roczna inflacja bazowa CPI uległa dalszemu spowolnieniu do 3,8%, w porównaniu z 3,9% w poprzednim miesiącu, ale powyżej oczekiwanych 3,7%. Miesięczny wskaźnik jest wyższy od oczekiwań rynkowych na poziomie 0,4%, zgodnie z 0,4% w styczniu. Lutowy raport odzwierciedla dalszy stopniowy proces dezinflacji w USA, choć stopa inflacji pozostaje wysoka.

Kontrakty terminowe na amerykańskie i europejskie akcje pozostają stabilne po kluczowych danych o CPI, a inwestorzy spodziewają się zmienności na rynku. Indeks dolara amerykańskiego (DXY) porusza się w pobliżu 102,85, ale spodziewana jest zmienność. Co więcej, rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA, która spadła do 4,087%, wzrosła do 4,110% po CPI.

Według Kalshi, rynki prognostyczne spodziewają się mniej niż 3 obniżek stóp procentowych w 2024 r. po wzroście CPI przez dwa miesiące z rzędu. Przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział wcześniej, że FOMC spodziewa się trzech obniżek stóp procentowych w 2024 roku.

Cena BTC do 75 tysięcy dolarów?

Cena BTC pozostaje zmienna po publikacji CPI, a cena obecnie utrzymuje się powyżej 72 tys. dolarów. 24-godzinne minimum i maksimum wynoszą odpowiednio 71 339 USD i 72 850 USD. Co więcej, wolumen obrotu nieznacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku godzin.

Tymczasem dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon twierdzi, że Fed powinien wstrzymać się z obniżką stóp procentowych ze względu na brak jasności co do stanu gospodarki. “Myślę, że szansa na miękkie lądowanie w ciągu najbliższego roku lub dwóch jest o połowę mniejsza” – powiedział Dimon. “Gorszym przypadkiem byłaby stagflacja”.

Podczas gdy rynek akcji pozostaje pod presją, inwestorzy mogą zwrócić uwagę na Bitcoin jako zabezpieczenie przed inflacją, a cena BTC może utrzymać się przy dalszym wzroście.

Matrixport przewiduje jednak konsolidację w ciągu najbliższych kilku tygodni, zgodnie z analizą ryzyka i zysku. Dodali, że hossa będzie kontynuowana, ale rozbieżność między spadającym RSI a wyższą ceną Bitcoina sygnalizuje potrzebę konsolidacji przed rajdem

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours